banner_passionate-learners

ALUMNI

Name Tertiary Institution Course of Study Awards
CHAN KAH WAI KENNETH Ngee Ann Polytechnic Diploma in Mass Communication One of Top 6 award winners in cohort (> 4500 students)
Ngee Ann Polytechnic Outstanding Achievement Award
MediaCorp Gold Medal & Prize
Diploma with Merit
Composers & Authors Society of Singapore Prize
Singapore Press Holdings Prize
Diploma Plus: Certificate in Business
CHENG QI XUAN YVONNE Ngee Ann Polytechnic Diploma in Molecular Biotechnology Roche Singapore Technical Operations Silver Medal & Prize
Diploma with Merit
All Eights Prize
MP Biomedicals Asia Pacific Prize
Singapore Society for Biochemistry and Molecular Biology Prize
Singapore Society for Soilless Culture Prize
TAN CHIN SIAN Ngee Ann Polytechnic Diploma in Electronic & Computer Engineering Diploma with Merit
Agilent Technologies Singapore Prize
MKS Instruments Prize
Mentor Graphics Prize
Phoenix Contact Prize
ST Microelectronics Prize
HOO JIA YI FELICIA Ngee Ann Polytechnic Diploma in Biotechnology Diploma with Merit (Top 10%)
DuPont Qualicon Prize
Mecomb Singapore Prize
Olympus Singapore Prize
LEONG MEIHUA FLORENCE Singapore Polytechnic Diploma in Banking & Financial Services OCBC Securities Prize
Singapore Exchange Gold Medal
School of Business Prize
HSIAO YU Ngee Ann Polytechnic Diploma in Business Information Technology ISACA Singapore Prize
xEdge Consultancy Prize
Diploma Plus: Certificate in Japanese
MAS SADDAM HUSSEIN B SARPONEN Ngee Ann Polytechnic Engineering Outstanding Academic Award (3rd) in Level 1.1 (April 2007 semester)
Director's List for being in Top 10% of cohort
NEO LI ZHEN Ngee Ann Polytechnic Diploma in Business Studies Diploma with Merit
ASKnLearn Prize
Hill & Knowlton Prize
YEO XUELI SHIRLEY Republic Polytechnic Diploma in New Media Academic Award for Outstanding Performance
ANG JUN PING Ngee Ann Polytechnic Diploma in Mechatronic Engineering Diploma with Merit (Top 10%)
ANEESHA DEEPAK WAGH St Andrew's Junior College 2010 GCE 'A' Levels - Science Course Jacob Ballas Scholars' Awards for 4 Distinctions
CHUA LIN SHI JAMINE Ngee Ann Polytechnic Diploma in Business Studies Crescendas Prize
TAN SIAO TING Nanyang Polytechnic Diploma in Dental Hygiene & Therapy Health Promotion Board Gold Medal
LIAN HUI MATTHEW Ngee Ann Polytechnic Diploma in Engineering Informatics TCM RFID Prize
Diploma Plus: Certificate in Economics & Financial Applications
PENNEFATHER SARAH PYNE Ngee Ann Polytechnic Diploma in Psychology & Community Services Trybe Prize
NEZEEMJAN BTE ARSHID MAHMOOD K Ngee Ann Polytechnic Diploma in Business Studies Citibank Prize
WANG SHUXIAN Ngee Ann Polytechnic Diploma in Banking & Financial Services Citibank Prize
CHONG SIN YONG EDMUND Ngee Ann Polytechnic Diploma in Chemical & Biomolecular Engineering Croda Singapore Prize
TOH FEI KUAN FLORENCE Ngee Ann Polytechnic Diploma in Electronic & Computer Engineering CISCO Systems Prize
LIM HIAP TENG TERENCE Ngee Ann Polytechnic Diploma in Marine & Offshore Technology SembCorp Marine Prize
NALPON JORDAN DAVID Ngee Ann Polytechnic Diploma in Film, Sound & Video Special Award Certificate (Commendable Performance)
LOW QIU MEI Singapore Polytechnic Diploma in BioEngineering Biomedical Engineering Society (Singapore) Gold Medal
Diploma with Merit
ONG SUI GUANG RANIER Ngee Ann Polytechnic Diploma in Mechanical Engineering Pesta Sukan 5th National Inter-School Archery Championships 2007 - Team Silver (Men)